PL EN
ARTYKUŁ PRZEGLĄDOWY
NAUKI O BEZPIECZEŃSTWIE NOWĄ DYSCYPLINĄ W DZIEDZINIE NAUK SPOŁECZNYCH?
 
 
Więcej
Ukryj
1
Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie
 
 
Data publikacji: 03-10-2011
 
 
SBN 2011;2(2): 13-26
 
SŁOWA KLUCZOWE
STRESZCZENIE
Światowy terroryzm wymusza przedsięwzięcia w zakresie koalicyjnej walki często z dala od terytoriów narodowych państw nim zagrożonych. Nie zwalnia to jednak przywódców państw, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ich społeczeństw, od braku zainteresowania ochroną i obroną terytorium narodowego. A to z kolei wymusza dodatkowe wzmocnienie struktury służącej tej ochronie i obronie – tj. instytucji obrony narodowej. W Polsce tymczasem następuje powolna degradacja tej instytucji i komponentu wojskowego jej służącemu. Przez to Ministerstwo Obrony Narodowej staje się organem zagranicznej interwencji wojsk operacyjnych, w małym stopniu zajmującym się ochroną i obroną terytorium narodowego Polski. A to w wypadku geopolitycznego położenia RP i wniosków z historii staje się problemem strategicznym, wywołującym konieczność pilnego wstrzymania tego destrukcyjnego dla bezpieczeństwa narodowego procesu. Wyjściem z tej niekomfortowej strategicznie sytuacji jest właściwe opracowanie strategii bezpieczeństwa narodowego, strategii obrony narodowej i narodowej strategii wojskowej oraz odtworzenie sprawdzonych w innych państwach demokratycznych, oraz w Polsce, komponentów wojsk, które byłyby nie tylko gwarantem niepodległości RP, lecz także siłami interwencji wojewodów na potrzeby wewnętrzne państwa polskiego m.in. w czasie sytuacji kryzysowych.
REFERENCJE (16)
1.
Bezpieczeństwo międzynarodowe po zimnej wojnie, red. R. Zięba, Wyd. Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2008.
 
2.
Bezpieczeństwo międzynarodowe w XXI wieku. Wybrane problemy, red. E. Cziomer, Ofc.Wyd. AFM, Kraków 2010.
 
3.
Bezpieczeństwo narodowe Polski w XXI wieku. Wyzwania i strategie, red. R. Jakubczak i J. Flis, Wyd. Bellona, Warszawa 2006.
 
4.
Bezpieczeństwo państwa, red. K.A. Wojtaszczyk i A. Materska-Sosnowska, Ofc. Wyd. ASPRA-JR, Warszawa 2009.
 
5.
Bezpieczeństwo wewnętrzne państwa. Wybrane zagadnienia, red. S. Sulowski, M. Brzeziński, Dom Wyd. ELIPSA, Warszawa 2009.
 
6.
M. Cieślarczyk, Teoretyczne i metodologiczne podstawy badania problemów bezpieczeństwa i obronności państwa, Wyd. A.P. Siedlce 2009.
 
7.
T. Jemioło, A. Dawidczyk, Wprowadzenie do metodologii badań bezpieczeństwa, Wyd.AON, Warszawa 2008.
 
8.
Krytyka prawa. Niezależne studia nad prawem, tom II, Bezpieczeństwo, red. W. Sokolewicz, Wyd. Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2010.
 
9.
Metodologia badań bezpieczeństwa narodowego. Bezpieczeństwo 2010, t. 1, red. P. Sienkiewicz, M. Marszałek, H. Świeboda, Wyd. AON, Warszawa 2010.
 
10.
Międzynarodowe wyzwania bezpieczeństwa, red. K. Buzowski, Ofc. Wyd. AFM, Kraków 2010.
 
11.
NATO 2020: Zapewnione bezpieczeństwo. Dynamiczne zaangażowanie (Raport Albright), wprowadzenie i red. A.D. Rotfeld, PISM, Warszawa 2010.
 
12.
M. Leszczyński, Bezpieczeństwo społeczne a bezpieczeństwo państwa, Wyd. UH-P, Kielce 2009.
 
13.
K. Łastawski, Racja stanu Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 2000.
 
14.
Problemy bezpieczeństwa wewnętrznego i bezpieczeństwa międzynarodowego, red. K.M. Księżpolski, Wyd. WSAS, Warszawa 2009.
 
15.
J. Stańczyk, Współczesne pojmowanie bezpieczeństwa, Wyd. ISP PAN, Warszawa 1996.
 
16.
Świat wobec współczesnych wyzwań i zagrożeń, red. J. Symonides, Wyd. Nauk. Scholar, Warszawa 2010.
 
ISSN:2082-2677
Journals System - logo
Scroll to top