ARTYKUŁ PRZEGLĄDOWY
FILOZOFICZNE, NIEKTÓRE ASPEKTY PRAWNE I POLITYCZNE WSPÓŁCZESNEJ KONCEPCJI SIŁ ZAPASOWYCH W SOJUSZU NATO
Więcej
Ukryj
1
Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie
Data publikacji: 03-10-2011
SBN 2011;2(2): 165-176
SŁOWA KLUCZOWE
STRESZCZENIE
Starożytna idea żołnierza-obywatela jest wciąż obecna we współczesnych czasach. Dzisiaj w ramach procesów demokratycznych uzyskała nowy fundament, który został stworzony w obrębie ewolucji nowożytnych państw. Bazując na tym, autorska prezentacja przedstawia ogólny zarys podstawowych koncepcji tej ewolucji, w innym ujęciu niż historyczne. Jak stwierdza autor, siła i wielkość wojska związane są z filozofią państwa i zasadniczymi koncepcjami politycznymi, które ukierunkowują aspekty militarne w ramach demokratycznego państwa. Wpływa to zwłaszcza na ewolucję rozwoju sił wojskowych, równocześnie określając liczbę potencjalnych żołnierzy w systemie rezerw wojskowych. System ten zakorzeniony jest w natowskiej filozofii i koncepcji strategicznej, która zakłada wzmocnienie regularnych sił rezerwistami, występującymi w roli łącznika pomiędzy sferą społeczno-polityczną życia kraju a wojskiem. Taka koncepcja jest zgodna z nastawieniem wielu krajów międzynarodowej społeczności euroatlantyckiej, w tym Polski. Wspólny mianownik tego nastawienia zawiera się w idei republikańskiej demokracji i odpowiedzialności obywatela za swój naród.
REFERENCJE (9)
1.
J.R. Deni, Alliance management and maintenance: restructuring NATO for the 21st century, Ashgate Publishing Company, Burlington 2007.
2.
P. Harmand, Capt., C.D. Rehberg, Col., PH.D. USAFR, A Modern Reserve Component For The European Union In A Post-Cold War Era; ROA National Security Report, May 2004.
6.
NATO documents: MC 441/1 NATO “Framework Policy on Reserves”.
7.
NATO documents: MC317/1, annex H, “Reserve Forces”.
8.
Poland’s Ministry of Defense (link) http:/www.wp.mil.pl/pl/strona/47/LG_54_55.
9.
B. Strauss, Reflections on the citizen-soldier, Parameters, U.S. War College, 2003.