ARTYKUŁ PRZEGLĄDOWY
BIOMETRIA W DOKUMENTACH IDENTYFIKACYJNYCH
Więcej
Ukryj
1
Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie
Data publikacji: 01-12-2011
SBN 2011;1(1): 361-371
SŁOWA KLUCZOWE
STRESZCZENIE
W opracowaniu opisane zostały podstawowe zagadnienia związane z możliwością wykorzystania dokumentów identyfikacyjnych w systemach informatycznych, w szczególności zastosowania danych biometrycznych w tych dokumentach. Celem opracowania jest zwrócenie uwagi na konieczność określenia trwałego związku pomiędzy dokumentem identyfikacyjnym a osobą, której ten dokument dotyczy. Jest to podstawowy problem, który wymaga rozwiązania, tzn. przypisanie właściwej osoby do dokumentu, który jest wykorzystywany do identyfikacji tej osoby. W dalszej części opracowania scharakteryzowane zostały różnorodne biometrie, mogące znaleźć zastosowanie w zabezpieczaniu dokumentów identyfikacyjnych (zarówno cechy fizyczne, jak i behawioralne), określając równocześnie możliwości i ograniczenia w masowym ich zastosowaniu. Możliwość, a w niektórych sytuacjach konieczność zastosowania danych biometrycznych, wynika z coraz szerszego wykorzystania technologii informatycznych (w szczególności internetowych) w życiu codziennym i coraz częstszych prób kradzieży tożsamości osób korzystających z tych technologii.
REFERENCJE (7)
1.
R. Anderson, Inżynieria zabezpieczeń, wyd. WNT, Warszawa 2007.
2.
R.M. Bolle, J.H. Connell, S. Pankanti, Biometria, Warszawa 2008.
4.
R.W. Kaszubski, Biometria w bankowości i administracji publicznej, praca zbiorowapod redakcją R.W. Kaszubskiego, Związek Banków Polskich, Warszawa 2009.
5.
P. Niedziejko, I. Krysowaty, Biometria. Charakterystyka danych człowieka i ich wykorzystanie w bezpieczeństwie, „Zabezpieczenia”, 4/2006 i 1/2007, wyd. AAT.
6.
J.W. Ross, R. Weill, D.C. Robertson, Architektura korporacyjna jako strategia,wyd. Studio Emka, Warszawa 2010.
7.
A. Wiśniewski, Metody oceny systemów rozpoznawania mówców, „Biuletyn IAiR”,nr 13 (2000).