ARTYKUŁ PRZEGLĄDOWY
STRATEGIA FUNKCJONOWANIA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W OBLICZU TERRORYZMU ŚWIATOWEGO
Więcej
Ukryj
1
Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie
2
Akademia Obrony Narodowej w Warszawie
Data publikacji: 01-12-2011
SBN 2011;1(1): 11-24
SŁOWA KLUCZOWE
STRESZCZENIE
Światowy terroryzm wymusza przedsięwzięcia w zakresie koalicyjnej walki często z dala od terytoriów narodowych państw nim zagrożonych. Nie zwalnia to jednak przywódców państw, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ich społeczeństw, od braku zainteresowania ochroną i obroną terytorium narodowego. A to z kolei wymusza dodatkowe wzmocnienie struktury służącej tej ochronie i obronie – tj. instytucji obrony narodowej. W Polsce tymczasem następuje powolna degradacja tej instytucji i komponentu wojskowego jej służącemu. Przez to Ministerstwo Obrony Narodowej staje się organem zagranicznej interwencji wojsk operacyjnych, w małym stopniu zajmującym się ochroną i obroną terytorium narodowego Polski. A to w wypadku geopolitycznego położenia RP i wniosków z historii staje się problemem strategicznym, wywołującym konieczność pilnego wstrzymania tego destrukcyjnego dla bezpieczeństwa narodowego procesu. Wyjściem z tej niekomfortowej strategicznie sytuacji jest właściwe opracowanie strategii bezpieczeństwa narodowego, strategii obrony narodowej i narodowej strategii wojskowej oraz odtworzenie sprawdzonych w innych państwach demokratycznych, oraz w Polsce, komponentów wojsk, które byłyby nie tylko gwarantem niepodległości RP, lecz także siłami interwencji wojewodów na potrzeby wewnętrzne państwa polskiego m.in. w czasie sytuacji kryzysowych.
REFERENCJE (14)
1.
A. Beaufre, Wstęp do strategii. Odstraszanie i strategia, Warszawa 1968.
2.
A. Bocheński, Dzieje głupoty w Polsce, Warszawa 1996.
3.
Z. Brzeziński, Powinniśmy pamiętać o historii. W ciągu ostatnich trzech wieków wrogiewojska nie stacjonowały na terenie Polski tylko przez niecałe czterdzieści lat, „Rzeczpospolita”z 30.04-1.06.03.
4.
C. Clausewitz, O wojnie, Lublin 1995.
5.
Dictionary of Military and Associated Terms, Washington 1987.
6.
International Military and Defense Encyclopedia, Washington 1993.
7.
Koncepcja strategiczna Sojuszu, 1999.
9.
S. Koziej, Strategiczne i polityczne koncepcje bezpieczeństwa USA i Rosji. Skrypt internetowy,Warszawa Ursynów 2008, www.koziej.pl.
10.
J. Nowak-Jeziorański, Polska może liczyć na pomoc sojuszników..., „Wprost”z 19.07.1998 r.
11.
J. Nowak-Jeziorański, Polska z bliska, Kraków 2003.
12.
S. Pstrokoński, Podstawy bezpieczeństwa Polski, Jerozolima 1944.
13.
The National Defense Strategy of the United States of America, March 2005.
14.
Traktat Północnoatlantycki, Waszyngton 1949.