PL EN
ARTYKUŁ PRZEGLĄDOWY
WKŁAD STUDIÓW BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO IOIZ WCY WAT NR 1 DO 10 W BADANIA SEKURITOLOGICZNE
 
Więcej
Ukryj
1
Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie
 
 
Data publikacji: 01-12-2017
 
 
SBN 2017;12(2): 457-482
 
SŁOWA KLUCZOWE
STRESZCZENIE
Artykuł jest prezentacją egzegezy treści pomieszczonych w dziesięciu pierwszych numerach Studiów Bezpieczeństwa Narodowego. National Security Studies. w perspektywie ich wkładu w badania sekuritologiczne z pespektywy w tendencji występujących w współczesnych badaniach sekuritologicznych. Po zarysowaniu tych tendencji przedstawiamy ich egzemplifikację w czasopismach wydawanych w WAT, a szczególnie w podziale treści pierwszych dziesięciu numerów Studiów Bezpieczeństwa Narodowego. Pod względem podziału treści wyróżniamy trzy etapy w kształtowaniu struktury tematycznej tego czasopisma. Po wyróżnieniu dominujących kwestii dotyczących bezpieczeństwa opublikowanych w analizowanych numerach formułujemy konkluzję, która rekomenduje implikowany z głównych tendencji badań bezpieczeństwa wyróżnionych przez Bary’ego Buzana podział przyszłych publikacji na cztery części, a mianowicie: (1) Teoria i metodologia badań bezpieczeństwa w dyskursie naukowym, (2) Czynniki informacyjne a system polityczno-militarny i bezpieczeństwa, (3) Wybrane analizy wydarzeń i zdarzeń związanych z bezpieczeństwem (4) Konferencje, seminaria i ważniejsze publikacje dotyczące bezpieczeństwa. Aby w pełni oddać wkład merytoryczny zarówno poszczególnych autorów jak i całego czasopisma naukowego w rozwój badań sekuritologicznych, załączamy Bibliografię zawartości „Studiów Bezpieczeństwa Narodowego…” od nr 1 do nr 10.
REFERENCJE (9)
1.
Arystoteles, Retoryka. Retoryka dla Aleksandra. Poetyka, Wyd. Nauk. PWN, Warszawa 2004.
 
2.
Buzan B., Hansen L., The Evolution of International Security Studies, Cambridge UniversityPress, Cambridge 2009.
 
3.
Buzan B., People, States and Fear, Harvester, London 1983.
 
4.
Buzan B., People, States and Fear: An Agenda for International Security Studies in the Post-ColdWar Era, Harvester Wheatsheaf, London 1991.
 
5.
Gocalski W. (red.), Barwy i cienie bezpieczeństwa, WAT, Warszawa 2013.
 
6.
Haftendorn H., The Security Puzzle: Theory-building and Discipline-building In InternationalSecurity, „International Studies Quarterly” 1991/ no.1, vol. 35.
 
7.
Kostecki W., Strach i potęga. Bezpieczeństwo międzynarodowe w XXI wieku, Wyd. Poltext,Warszawa 2012.
 
8.
Krzaczek B., Współczesne tendencje w badaniach bezpieczeństwa na przykładzie publikacjiw czasopismach WAT, pod kierunkiem dr hab. Janusz Świniarskiego, prof. WAT, IOiZ WCYWAT, Warszawa 2017.
 
9.
Marcinkowki M., Świniarski J., Bezpieczeństwo w przestrzeni edukacyjnej, Wyd. WSOWL,Wrocław 2013.
 
ISSN:2082-2677
Journals System - logo
Scroll to top