PL EN
ARTYKUŁ PRZEGLĄDOWY
AKSJOLOGICZNE UJĘCIE NOWOCZESNEJ EDUKACJI NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA
 
Więcej
Ukryj
1
Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie
 
 
Data publikacji: 13-12-2018
 
 
SBN 2019;15(1): 33-58
 
SŁOWA KLUCZOWE
STRESZCZENIE
Po semantycznej analizie znaczenia nazwy wartość i jej ukonkretnieniu w aksjologicznym pojęciu szczęścia, piękna i bezpieczeństwa autorzy osadzają nowoczesną edukację na rzecz bezpieczeństwa w nauce Arystotelesa o rzeczach koniecznych, pożytecznych i pięknych. Następnie rozważają wynikające z tych rzeczy uwikłania militarne i pacyfistyczne tej edukacji. W rozważaniach tych przywołują rozpoznanie Stefana Kunowskiego o istnieniu trzech systemów i trzech filozofii wychowania, a mianowicie: chrześcijańskiego osadzonego na Miłości, socjalistycznego na Walce i liberalnego na Wolności. Przez krytyczne przewartościowanie tych systemów i filozofii wskazują na czwarty system implikowany z filozofii bezpieczeństwa. Jest to system nowoczesnej edukacji na rzecz bezpieczeństwa osadzony na pieczy, trosce i kontroli oraz panowaniu nad samym sobą i innymi. W końcowej części artykułu autorzy starają się zarysować paradygmat tej nowoczesnej edukacji na rzecz bezpieczeństwa i osadzają go zarówno na uniwersalnych wartościach aksjologicznych, jak i czterech filarach Raportu Jaques’a Delors’a zatytułowanego Edukacja: jest w niej ukryty skarb. Są to takie rekomendowane przez ten Raport filary jak: wiedza, współdziałanie i działanie oraz bycie. Zdaniem autorów realizacja edukacji wspartej na tych filarach intencjonalnie sposobi zarówno do cywilizacji kognitywnej (cywilizacji ludzi myślących), jak i na rzecz bezpieczeństwa oświeconego.
 
REFERENCJE (8)
1.
Antoszewski A., Postrzeganie demokracji w Polsce, [in:] Demokratyczna Polska w globalizującym się świecie, edit. by Konstanty Wojtaszczyk & Andżelika Mirska, Wyd. Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2009.
 
2.
Arystoteles, Etyka nikomachejska, [in:] Dzieła wszystkie, t. 5, Wyd. Nauk. PWN, Warszawa 2001.
 
3.
Arystoteles, Metafizyka, [in:] Dzieła wszystkie, t. 2, Wyd. Nauk. PWN, Warszawa 2003.
 
4.
Arystoteles, Polityka, transl. by L. Piotrowicz, Wyd. Nauk. PWN, Warszawa 2004.
 
5.
Arystoteles, Retoryka. Retoryka dla Aleksandra. Poetyka, Wyd. Nauk. PWN, Warszawa 2004.
 
6.
Bocheński J.M., De virtute militari. Zarys etyki wojskowej, Philed, Kraków 1993.
 
7.
Bocian J., SVD, Piąte przykazanie dekalogu i nakaz miłości nieprzyjaciół a „słuszna wojna”, [in:] Chrześcijaństwo i bezpieczeństwo. Znaczenie Jana Pawła I w dyskursie polemologiczno-irenologicznym, edit. by Tomasz Kośmider, Krzysztof Gąsiorek & Cezary Smuniewski, Instytut Papieża Jana Pawła II, Warszawa 2014.
 
8.
Boecjusz, O pocieszeniu, jakie daje filozofia, transl. by G. Kurylewicz, M. Antczak, Wyd. Marek Derewiecki, Kęty 2006.
 
ISSN:2082-2677
Journals System - logo
Scroll to top