ARTYKUŁ PRZEGLĄDOWY
DWA MODELE FORMACJI OBRONY TERYTORIALNEJ: UKRAIŃSKI I POLSKI. WNIOSKI DLA FUNKCJONOWANIA WOJSK OBRONY TERYTORIALNEJ W POLSCE W KONTEKŚCIE WOJNY NA UKRAINIE
Więcej
Ukryj
1
Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie
A - Koncepcja i projekt badania; B - Gromadzenie i/lub zestawianie danych; C - Analiza i interpretacja danych; D - Napisanie artykułu; E - Krytyczne zrecenzowanie artykułu; F - Zatwierdzenie ostatecznej wersji artykułu
Data publikacji: 27-05-2022
SBN 2022;24(2): 47-70
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Pulsujący konflikt zbrojny w Donbasie (okresowo „zamrażany”) od 2014 roku uwypuklał prawdziwe intencje Federacji Rosyjskiej: zapobieganie dezintegracji monolitu rosyjsko-ukraińskiego w kwestiach: geopolitycznej, gospodarczo-technologicznej i kulturowej. Odrodzony rosyjski imperializm wojskowo-biurokratyczny sięgnął po znaną metodą „zbierania ziem ruskich”, praktykowaną od XIV wieku. Donbas w pojęciu Kremla stanowi szczególną wartość, mimo zniszczeń wojennych nadal jest newralgicznym ośrodkiem surowcowo-technologiczno-przemysłowym (m.in. duży potencjał przemysłu zbrojeniowego) i naukowo-badawczym. W związku z tym 20 lutego 2022 roku doszło do wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej pod szyldem tzw. „Specjalnej operacji Wojskowej”. Wojna rosyjsko-ukraińska już na zawsze zmieniła oblicze Europy jak i Świata. Neo-imperializm rosyjski doprowadził do otwartej agresji na inne państwo europejskie- Ukrainę, która graniczy z Polską. W związku z funkcjonowaniem Wojsk Obrony Terytorialnej Ukrainy trzeba wyciągnąć wnioski dla polskich Wojsk Obrony Terytorialnej z pierwszego etapu wojny na Ukrainie. Jaka jest więc geneza wojny ukraińsko-rosyjskiej? Jak kształtowały się Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) Ukrainy? Jak kształtowały się Woj-ska Obrony Terytorialnej Polski? Jaką funkcję i zadania ma ukraiński WOT? Jaką rolę pełni ukraiński WOT względem Wojsk Lądowych Ukrainy? Jaką funkcję i zadania ma polski WOT? Jaką rolę pełni polski WOT względem Wojsk Lądowych? Czym różni się ukraiński model WOT od polskiego? Jakie wnioski można wyciągnąć z pierwszego etapu wojny na Ukrainie? Przedmiotem analizy będzie przyczyna konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, historia kształtowania się polskiego oraz ukraińskiego WOT oraz funkcjonowanie tych formacji w pierwszym etapie wojny. Celem niniejszej pracy jest synteza genezy konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, uwarunkowania procesu formowania Wojsk Obrony Terytorialnej na Ukrainie oraz w Polsce. Analiza porównawcza dwóch modelów w ujęciu funkcjonalno-zadaniowym i strukturalno-organizacyjnym oraz wnioski dla polskiego WOT w kontekście doświadczeń pierwszych miesięcy wojny na Ukrainie.
REFERENCJE (10)
1.
Gomez R. M., 2003, Centralized command – decentralized execution: Implications of operating in.
4.
Kręcikij J., Lewandowski J., 2015, Organizacja i dowodzenie na poziomie strategicznym i operacyjnym, Kraków, Oficyna wydawnicza AFM KAAFM.
5.
Kręcikij J., Wołejszo J., 2007, Podstawy Dowodzenia, Warszawa, Wydawnictwo Akademii Obrony Narodowej.
6.
Słownik terminów z zakresu bezpieczeństwa narodowego, Wydanie szóste, Warszawa 2008.
8.
Obrona powszechna i kierunek na Zachód. Ukraina z nową Strategię Bezpieczeństwa Wojennego. Analiza, Https://defence24.pl [dostęp: 19.04.2022].
9.
Pawlisiak M., 2017, Logistyka w Wojskach Obrony Terytorialnej [online]. Źródło:
https://yadda. icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-a77022f8-3613-4f53-99ca-ecb5b6d7413a- /c/PAWLISIAK__M__1_.pdf [dostęp 22.05.2020].
10.
Stachowski M. 2017, Koncepcja Wojsk Obrony Terytorialnej jako piątego rodzaju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej [online]. Źródło:
https://repozytorium.ka.edu.pl [dostęp: 22.04.2022].