PL EN
ARTYKUŁ PRZEGLĄDOWY
THE ONION ROUTER (TOR) – ZAGROŻENIEM DLA BEZPIECZEŃSTWA GLOBALNEGO
 
Więcej
Ukryj
1
Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie
 
 
Data publikacji: 07-11-2016
 
 
SBN 2016;10(2): 287-302
 
SŁOWA KLUCZOWE
STRESZCZENIE
Rewolucja informacyjna i informatyczna, a także wydarzenia i kampanie medialne związane z problemem ochrony prywatności w Internecie, determinują rzeczywistość społeczno-gospodarczą współczesnego świata. Odpowiedzią na potrzebę zachowania anonimowości jednostki jest sieć TOR. Zasady funkcjonowania oraz możliwości sieci TOR, które udostępnia swoim użytkownikom, doprowadziły jednak do rozwoju zjawiska cyberprzestępczości w nowym wymiarze. Przedmiotem artykułu są zasady działania TOR oraz zjawiska patologiczne w tej sieci. Jej silna integracja z anonimową walutą Bitcoin może w przyszłości przyczynić się do powstania nowych zagrożeń o charakterze globalnym.
REFERENCJE (19)
1.
Bednarek J., Andrzejewska A. (red.), Zagrożenia cyberprzestrzeni i świata wirtualnego,Difin, Warszawa 2014.
 
2.
Górka M., Cyberbezpieczeństwo jako podstawa bezpieczeństwa państwa i społeczeństwaw XXI wieku, Difin, Warszawa 2014.
 
3.
Kostrzewa-Zorbas G., NATO w nowym środowisku strategicznym: cyberataki podlegająjuż art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, w: Studia Bezpieczeństwa Narodowego WATnr 6 Kryptologia i Cyberbezpieczeństwo, WAT, Warszawa 2016.
 
4.
Kucharski K., Narzędzia anonimizujące działania w Internecie jako instrumentariumdo prowadzenia operacji informacyjnych w ramach wojny hybrydowej, w: PrzeglądBezpieczeństwa Wewnętrznego ABW – Wydanie specjalne – Wojna hybrydowa, ABW,Warszawa 2015.
 
5.
Szymankiewicz M., Bitcoin – wirtualna waluta Internetu, Helion, Gliwice 2014.
 
18.
ig6ndt6anbg2dimk.onion
 
19.
metrics.torproject.org
 
ISSN:2082-2677
Journals System - logo
Scroll to top