ARTYKUŁ PRZEGLĄDOWY
PAŃSTWOWA DYREKCJA ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO I JEJ ORGANY TERYTORIALNE JAKO NAJWAŻNIEJSZY ELEMENT W NOWYM ZINTEGROWANYM SYSTEMIE ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO NA WĘGRZECH
Więcej
Ukryj
1
Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie
Data publikacji: 01-06-2017
SBN 2017;11(1): 201-216
SŁOWA KLUCZOWE
STRESZCZENIE
W artykule przedstawiono najważniejsze elementy systemu zarządzania kryzysowego na Węgrzech. Podjęto próbę analizy działalności Państwowej Dyrekcji Zarządzania Kryzysowego, która jako podmiot zarządzania kryzysowego jest ważnym elementem w przeciwdziałaniu oraz reagowaniu na klęski i katastrofy. Przedstawiono charakter instytucji oraz najważniejsze punkty ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Nowa konstytucja węgierska narzuciła zadanie stworzenia zintegrowanego systemu zarządzania kryzysowego, na który składają się trzy filary: pożarnictwo, obrona cywilna, ochrona przemysłowa. Członkostwo w Unii Europejskiej nałożyło na Węgry obowiązek stworzenia systemu prawnego w tym przypadku, w związku z czym system jest podobny do polskiego. Różnice mogą się pojawiać w rozwiązaniach strukturalnych i planistycznych dla potencjalnych zagrożeń oraz w praktyce działania. Nowy system bierze pod uwagę trzystopniowe klasy zagrożeń dla bezpieczeństwa i podziały regionalne Węgier. Chociaż podobne rozwiązania były już widoczne od 2000 roku, to dopiero w 2012 na podstawie nowego prawa można je uznać za zintegrowane. Zdaniem autora istnieje wyższa konieczność przygotowywania się do potencjalnych zagrożeń i katastrof niemilitarnych, a system węgierski je bezpośrednio uwzględnia w sposób zintegrowany. Celowość rozwiązań również uwzględnia potrzebę kooperacji z innymi państwami. Tym samym znajomość i możliwość porównania systemu węgierskiego z polskim powinna być ewidentna dla potencjalnej współpracy.
REFERENCJE (13)
1.
Gaál GY., Haultzinger Z. (red.), Naukowe wydanie obrony granicznej nr XVI,pod tytułem Aspekty ochronne współczesnych zagrożeń [Pécsi Határőr TudományosKözlemény XVI. pod tytułem Modernkori veszélyek rendészeti aspektusai], Wyd.Magyar Hadtudományi Társaság Határőr Szakosztály Pécsi Szakcsoportja, Pécs 2015.
2.
Informacja parlamentarna 2015/46 z dnia 15 października 2015 r. o państwowejstraży pożarnej i ochotniczej straży pożarnej,
http://www.parlament.hu/docume...: 23.02.2017].
3.
„Rocznik Zarządzania Kryzysowego 2015”, wydany przez Ministerstwods. Wewnętrznych oraz Państwową Dyrekcję Zarządzania Kryzysowego.
4.
„Rocznik Zarządzania Kryzysowego 2014”, wydany przez Ministerstwods. Wewnętrznych oraz Państwową Dyrekcję Zarządzania Kryzysowego.
5.
„Rocznik Zarządzania Kryzysowego 2013”, wydany przez Ministerstwods. Wewnętrznych oraz Państwową Dyrekcję Zarządzania Kryzysowego.
6.
„Rocznik Zarządzania Kryzysowego 2012”, wydany przez Ministerstwods. Wewnętrznych oraz Państwową Dyrekcję Zarządzania Kryzysowego.
7.
„Rocznik Zarządzania Kryzysowego 2011”, wydany przez Ministerstwods. Wewnętrznych oraz Państwową Dyrekcję Zarządzania Kryzysowego.
9.
Rozporządzenie Rady Ministrów 234/2011 z dnia 10 listopada o zarządzaniukryzysowym razem ze zmianami.
10.
Rozporządzenie Rady Ministrów 1150/2012 z dnia 15 maja o utworzeniuMiędzyresortowego Komitetu Koordynacyjnego Zarządzania Kryzysowego orazustaleniu jego struktury oraz działania.
11.
Rysz S.J., Zarządzanie kryzysowe zintegrowane, Difin, Warszawa 2016.
12.
Ustawa zasadnicza Węgier z 25 kwietnia 2011 r.
13.
Ustawa z dnia 3 października 2011 r. o zarządzaniu kryzysowym.